Get Adobe Flash player

okladka album plotno str1 Tajemnice Światła 2012071317240239

Informacje o szlaku Tajemnice Zawierzenia

006

„Dobrze by było, umieścić w (mojej) biografii trasy, wszystkie trasy, na których byłem, żebym tak był wrośnięty w polską ziemię..."

Tymi słowami zwrócił się do swoich rodaków z Watykanu Jan Paweł II w 1979 roku. Słowa te w sposób szczególny odnoszą się do naszej pięknej ziemi mazurskiej, suwalskiej, sejneńskiej, ełckiej i augustowskiej, którą Karol Wojtyła nawiedzał jako kapłan, profesor, biskup, kardynał i papież.

Z inicjatywy J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD, biskupa ełckiego, w tej szczególnej scenerii jezior i rzek, Wigierskiego Parku Narodowego i Puszczy Augustowskiej, w dniu 11.08.2008 r. na Wigrach został pobłogosławiony i zaingaruowany przez J. Em. Ks. Kard. Stanisława Dziwisza – metropolity krakowskiego, w obecności J. Em. Ks. Kard. Józefa Glempa – prymasa Polski, J. E. Ks. Abpa Wojciecha Ziemby – metropolity warmińskiego, J. E. Ks. Bpa Stanisława Budzika – sekretarza generalnego KEP, J. E. Ks. Bpa Jerzego Mazura SVD – biskupa ełckiego oraz J. E. Ks. Bpa T. Bronakowskiego – biskupa pomocniczego z Łomży - Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia z Wigier do Studzienicznej.

003Trasę Szlaku Papieskiego wyznacza spływ kajakowy, który ks. Karol Wojtyła rozpoczął wraz z młodymi naukowcami krakowskiego środowiska akademickiego, na stałe współpracującymi z ich duchowym opiekunem, w dniu 19 lipca 1954 roku. W spływie tym wzięło udział 9 osób, które wraz z „Wujkiem" do augustowskiej mety dopłynęło szczęśliwie w dniu 31 lipca 1954 roku.

Pielgrzymowanie Kajakowym Szlakiem Papieskim Tajemnice Zawierzenia jest szczególną okazją do poznawania Boga, historii i przyrody na trasie liczącej ponad 140 km. Ważne jest, aby przemierzając te przepiękne okolice, znaleźć czas na rozważanie wielkiego przesłania, jakie Jan Paweł II pozostawił nam w swoich wielkich Aktach - Tajemnicach Zawierzenia.

005
Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia rozpoczyna się na Wigrach, w miejscu, po którym pływał kajakiem ks. Karol Wojtyła wraz ze swymi młodymi towarzyszami w dniach 20 - 23 lipca 1954 r., a później (9.06.1999)– już jako papież Jan Paweł II - pływał statkiem. To wydarzenie na trwałe wpisuje się w naszej pamięci.

Rozważając Akt osobistego Zawierzenia Jana Pawła II Matce Bożej – znany nam z łacińskich słów Totus Tuus (z dnia 6.06.1979) poprzez Maćkową Rudę i Budę Ruską dotrzemy do Wysokiego Mostu. Po odpoczynku – następnego dnia rano, rozważając Akt Zawierzenia Niepokalanemu Sercu Maryi dokonany w dniu 25 marca 1984 roku w Rzymie, jako odpowiedź na prośbę Matki Bożej skierowanej do wierzących w Fatimie, - dopłyniemy do Frącek, gdzie możemy po wyczerpującym dniu i niezwykłych wrażeniach odpocząć w stanicy. Kolejny malowniczy etap spływu Czarną Hańczą od Frącek, przez Okółek i Łozki zaprowadzi nas do Jałowego Rogu, w pobliżu Mikaszówki w której miało miejsce ciekawe zdarzenie z udziałem miejscowego proboszcza i nieznanego turysty, którym – jak się później okazało – był bp Karol Wojtyła. Przemierzając te przepiękne okolice pochylamy się nad tajemnicą kolejnego zawierzenia papieskiego – tym razem nad papieskim Aktem Zawierzenia Najświętszej Maryi Pannie Kościoła i ludzkości w Roku Jubileuszowym 2000 (z dnia 08.10.2000 r.).

Od Jałowego Rogu przez Mikaszówkę - przepięknym Kanałem Augustowskim, po którym płynął i kajakiem (1954 r.), i statkiem (1999 r.) Karol Wojtyła – Jan Paweł II – docieramy do Suchej Rzeczki, rozważając papieski Akt Zawierzenia Świata Bożemu Miłosierdziu w Łagiewnikach (17.VIII.2002). Po odpoczynku – rankiem następnego dnia - wyruszamy do Studzienicznej pokonując miejscowe jezioro, przy którym położone jest Sanktuarium. Pomnik Papieża nad jeziorem przy kaplicy przypomina Jego wizytę w tym miejscu, do którego dotarł na osobistą prośbę, odwiedzając naszą Diecezję. Ten etap jest szczególną okazją i zachętą do refleksji nad osobistym zawierzeniem Miłosiernemu Jezusowi i Jego Matce.
Zachęcamy do pielgrzymowania Kajakowym Szlakiem Papieskim Tajemnice Zawierzenia i włączenie się – przez ten fakt – w dzieło wspólnej budowy najpiękniejszego żywego pomnika papieżowi Janowi Pawłowi II – naszemu wielkiemu Rodakowi.

Trasa Szlaku Karola Wojtyły:logo2007a

 • 19.07 – Suwałki – Dąbrówka – J. Czarnohuciańskie
 • 20.07 – Kamionka – J. Pierty – J. Wigry
 • 21.07 – J. Wigry – J. Białe
 • 22.07 – J. Białe – J. Wigry – J. Muliczne
 • 23.07 – J. Muliczne – J. Wigry – Czarna Hańcza (Buda Ruska)
 • 24.07 – Buda Ruska - Czarna Hańcza – Frącki
 • 25.07 – Frącki –Czarna Hańcza – Łozki
 • 26.07 – Łozki – Czarna Hańcza – Rygol – Kanał Augustowski – Mikaszówka
 • 27.07 – Mikaszówka – Kanał Augustowski – Płaska
 • 28.07 – Płaska – Kanał Augustowski – J. Serwy
 • 29.07 – J. Serwy – Kanał Augustowski – Studzieniczna
 • 30.07 – Studzieniczna – J. Białe – J. Necko
 • 31.07 – J. Necko – Augustów Port
 • odjazd do Warszawy

Wszelkie informacje dotyczące Szlaku Papieskiego Tajemnice Zawierzenia można uzyskać Biurze Szlaku Papieskiego Centrum Oświatowo Dydaktycznego w Ełku przy Pl. Katedralnym 1. Tam też można nabyć okolicznościowe koszulki czapeczki, pamiątkowe znaczki, foldery i mapy Szlaku Papieskiego Tajemtnice Zawierzenia oraz certyfikaty i odznaki.

COD-logo
KONTAKT:

Centrum Oświatowo Dydaktyczne
Biuro Szlaku Papieskiego Tajemnice Zawierzenia
Plac Katedralny 1, 19-300 Ełk

Zgłoszenia i zapytania można kierować:

 • od poniedziałku do piątku od godz: 9:00-13:00
 • tel./fax: 87 621 68 37
 • www.cod.diecezja.elk.pl, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

COD-logo2Centrum Oświatowo Dydaktyczne, Plac Katedralny 1, 19-300 Ełk, tel. 87 621 68 37, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

stat4u